15.5.2017 - 23.6.2017 - Zkouškové období

Andrej Babiš přednášel na NF VŠE. Dotazy a názory studentů mě zajímají, říká

Ve čtvrtek 30. března se ministr financí Andrej Babiš zúčastnil přednášky na Vysoké škole ekonomické v Praze. Tématem byla daňová a fiskální politika, po jejím skončení se však rozpoutala diskuze se studenty, která se týkala i jiných oblastí.

Vysoká škola ekonomická si zakládá na tom, aby se studenti dostávali pravidelně do kontaktu s lidmi z praxe. Národohospodářská fakulta se proto rozhodla už poněkolikáté pozvat ministra financí Andreje Babiše. Přednáška se setkala s očekávaným zájmem ze strany studentů a aula byla zaplněna do posledního místa, sedělo se i na zemi. Andrej Babiš předstoupil před početné publikum ve společnosti děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka, který mu byl po celou dobu partnerem při diskuzi.

První hodina přednášky probíhala čistě formou prezentace, při které Babiš rozebíral mimo jiné vývoj HDP a výši státního dluhu. Zmínil také to, že za dobu svého fungování na ministerstvu financí každého občana České republiky údajně oddlužil o 6620 korun. Druhá hodina byla živější, došlo totiž na dotazy z pléna a nutno dodat, že studenti si nebrali servítky.

I přes mnohdy nesouhlasné pohledy z řad návštěvníků se ale Babiš se všemi dotazy vypořádal a akademickou půdu nakonec opouštěl s úsměvem. „Otázky byly na tělo, ale já s tím problém nemám. Samozřejmě občas na něco neumím odpovědět, tak se domlouváme, že odpovím dodatečně. Ale je skvělé, že se studenti ptají, názory mladých lidí mě zajímají a jsou pro mě důležité,“ řekl po diskuzi. O přednášky s ním je stále markantní zájem, ovšem jak sám říká, musí některá pozvání odmítat. „Mám kolegy, kteří mi s tím pomáhají, protože všude přednášet samozřejmě nemůžu. Nechodím pouze do škol, ale i mezi lidi do fabrik nebo mezi důchodce. Za zájem studentů jsem však velmi rád, protože je důležité, aby se zajímali o to, jak stát funguje. Jednou ta zodpovědnost může ležet právě na nich,“ dodal na závěr.

Podívejte se na reportáž z přednášky o fiskální a daňové politice, kterou vytvořili studenti 5HP444 Mediálních dovedností.
V reportáži nechybí ani exklusivní rozhovory s ministrem financí Ing. Andrejem Babišem a s děkanem Národohospodářské fakulty doc. Ing. Miroslavem Ševčíkem, CSc.

Více zde: