22.11.2017 - Infoschůzka o studiu v zahraničí

Hostem fakulty byla doc. Helena Třeštíková

V úterý 10. října 2017 navštívila se svou přednáškou Národohospodářskou fakultu VŠE známá česká režisérka Helena Třeštíková. Byla hostem předmětu 5HP445 - Sociální práce pro ekonomy, kam pravidelně dochází odborníci a významné osobnosti sociální práce a neziskového sektoru.

„Helena Třeštíková je legendární osobností českého filmu. Její snímky, zabývající se proměnami české společnosti, dokumentují a upozorňují na často přehlíženou realitu. Zároveň inspirují tisíce lidí k tomu, aby si více vážili sebe i svého okolí,“ uvedl režisérku proděkan NF a garant předmětu prof. Vojtěch Krebs.

„Pozvání mi udělalo velkou radost a moc mě těší, že i mezi ekonomickými studenty je zájem o sociální problematiku. Moc ráda jsem si popovídala s mladými lidmi, kteří znají mou dokumentární tvorbu. Stojím si za tím, že nejlepší příběhy přináší život sám, bez potřeby scénáristů. Dokument je tím nejlepším žánrem, který dokáže tyto příběhy zprostředkovat,“ řekla Třeštíková.

Dalším hostem předmětu bude Ing. Blanka Bumbálková, ředitelka komunikace Českého rozhlasu s prezentací na téma Média a společenská odpovědnost.

Doc. Helena Třeštíková

Vystudovala FAMU, obor režie dokumentárního filmu. Od roku 1974 pracuje v profesionální produkci, kde natočila více než padesát dokumentárních filmů. Ve své tvorbě se zabývá zejména sociálními problémy společnosti.

Postupem času rozvíjela metodu „časosběrného natáčení.“ První cyklus sledoval po dobu šesti let každodenní život několika mladých manželských párů od momentu jejich sňatku. Výsledkem je šestidílný cyklus pro televizi Manželské etudy (1987) a dva celovečerní filmy Z lásky (1987) a Hledání cest (1988). Mezi další známé snímky patří Mallory, Katka či René.

Od podzimu 2002 je pedagožkou KDT FAMU, kde vede realizační dílnu. V roce 2008 se habilitovala na docentku přednáškou Dokumentární film a čas – časosběrná metoda v dokumentárním filmu.