22.5.2018 - 25.5.2018 - 9th Economics & Finance Conference, London

Olympionik Petr Koukal hostem Sociální práce pro ekonomy

Studenty celoškolského volitelného předmětu Sociální práce pro ekonomy vyučovaného Národohospodářskou fakultou VŠE byl v úterý 18. dubna 2018 sportovec Petr Koukal. Hovořil o zdravotní prevenci, významu sportu i o médiích.

Koukal v minulosti reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách, byl nadějí českého badmintonu. Na vrcholu sil, kdy myslel, že dokáže doslova všechno, mu byla diagnostikována rakovina varlat.

„Bylo mi 24 let. Nic mě nebolelo a ve sportu jsem podával výkony, jako nikdy předtím. Malé bulce u pohlavního orgánu jsem nevěnoval skoro žádnou pozornost,“ řekl sportovec v rámci diskuze se studenty. Až atraktivní žena - lékařka, o jejíž pozornost stál, ho přiměla zajít k odborníkovi. Ten okamžitě zahájil léčbu. Jen pár měsíců dalšího vyčkávání by pravděpodobně stálo Koukala život.

S vrcholovým sportem ale musel mladík skončit. Operace a chemoterapie si vybraly svou daň. O problematice se navíc skoro nikde nemluvilo a pro média bylo tabu. Koukal proto chtěl zkušenosti s léčbou sdílet s veřejností, aby pomohl i dalším mužům. V roce 2014 založil Nadační fond Petra Koukala. Hlavním projektem neziskové organizace je STK pro chlapy, v jehož rámci jsou publikovány edukativní materiály a pořádány přednášky o onkologickém onemocnění.

„Příběh pana Koukala je velmi inspirativní. Ve sportu se naučil problémům čelit, nikoli jim podléhat. To následně praktikoval i v boji se zákeřným onemocněním. Podělil se s námi o zkušenost, která studentům i studentkám ukazuje, že o zdraví je nutné pečovat a občas je nutné se za něj i poprat,“ podotýká profesor Vojtěch Krebs, který je garantem předmětu Sociální práce pro ekonomy.

Posluchače a posluchačky v diskuzi zajímala i další témata: význam sportu pro udržení fyzického a psychického zdraví, ale i současná mediální pozornost, jíž se dostává manželce Petra Koukala Gabriele.

Sociální práce pro ekonomy (5HP445) je celoškolsky volitelným i oborově volitelným předmětem. Během pěti semestrů jeho výuky jej navštívilo již více jak třicítka osobností působících v sociální sféře.

Foto: Radek Cihla