Katedra hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty VŠE v Praze k dalším opatřením, která jsou spojená s harmonogramem uvolnění podnikatelských a dalších činností v souvislosti s pandemií koronaviru

Situace k 28. 4. 2020

Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE doporučuje, aby Vláda ČR seznámila pokud možno širokou veřejnost s ukazateli zdravotnicko-pandemického charakteru, které je nutno splnit pro systémové uvolňování dalších činností. Jedná se například o strukturu ukazatele R – jaké hodnoty musí být naplněny, aby byl uvolněn běžný životní rytmus. Zda-li je důležitý ukazatel a jaké hodnoty by měl mít vztah mezi počtem testovaných a počtem nakažených, které další poměrové ukazatele musí být splněny, aby nebylo omezeno právo běžného pohybu, běžného sdružování a běžných dalších činností. S dosud známými procesy uvolňování podnikatelských a dalších aktivit pak souvisí naše další návrhy.

Vzhledem k pozitivnímu vývoji naprosté většiny zdravotnicko-pandemických ukazatelů tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE doporučuje:

• Uvolnit od 11. 5. 2020 vyučovací činnost na stupni ZŠ. Vzhledem k tomu, že většina zdravotnických autorit tvrdí, že dětská populace je méně náchylná na nákazu koronaviru a že je schopna se s ním lépe vypořádat než jiné věkové skupiny, je žádoucí obnovit povinnou školní docházku s tím, že rizikovým jednotlivcům by docházka byla omlouvána tak jako v případě jiných nemocí. Sníží se tak náklady na ošetřovné, případně další sociální dávky. Umožní to urychlit návrat k plné ekonomické činnosti těm osobám, které by se jinak musely věnovat hlídání dětí.
  • Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE doporučuje zahájit běžnou výuku na stupni ZŠ a na středních školách od 18. 5. 2020. Za hlavní důvody obnovy povinné školní docházky považuje tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE nutnost návratu dětí do školy a začít s používáním běžných výukových metod, na které jsou děti zvyklé. V případě, že by povinná školní docházka nebyla již v tomto školním roce zahájena, znamenalo by to prakticky půlroční nepřítomnost dětí ve škole (od 11. 3. 2020 do 31. 8. 2020).
  • V souvislosti s tím, že nejpozději od 5. 2020 se předpokládá povolení poskytování restauračních a ubytovacích služeb, doporučuje tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE další systémové opatření v souvislosti se školní docházkou, a to je povolení pořádání škol v přírodě od 8. 6. 2020 (většina z nich se realizuje právě v ubytovacích zařízeních) pro ty školy, které o to projeví zájem.
  • Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE doporučuje v oblasti vysokoškolského vzdělávání uspořádat zkouškové období na vysokých školách v původně plánovaných termínech tak, že běžné zkouškové období může začít od 18. 5. 2020. Hromadné zkoušky a testy by mohly být realizovány podle schválených hygienických předpisů. Kapacita poslucháren a dalších školních prostor by mohla být zaplněna například z 25 % – 30 %. V posluchárně pro 400 osob by tak mohlo najednou skládat písemné zkoušky 100 – 120 osob při splnění dalších potřebných hygienických podmínek. Obdobně by byly upraveny kapacity i pro posluchárny či třídy s menší kapacitou. Toto kapacitní zatížení je podobné jako v již povolených činnostech v obchodních prostorách.

Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE navrhuje, aby cesty do zahraničí pro běžný turistický ruch byly umožněny do zemí, které přijaly alespoň přibližně stejná protipandemická opatření, a ve kterých je srovnatelná či nižší úroveň rizika spojená s nákazou na COVID-19. Přesné parametry zdravotnicko-pandemického charakteru by dopředu měli stanovit epidemiologové.

Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE doporučuje v souvislosti s ostatními uvolňovanými aktivitami, aby mohly být pořádány nejpozději od 8. června 2020 sportovní akce s aktivní účastí do 100-150 osob průběžně po dobu trvání akce přímo na sportovišti a do maximálního počtu 500 diváků na venkovních stadionech s potřebným zázemím (atletika, fotbal, rugby). Konkrétní počet diváků pro jednotlivá sportoviště bude stanoven tak, aby kapacita byla naplněna maximálně ze 30 %.

Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE doporučuje prodloužení zrušení placených parkovacích zón ve městech do 25. 5. 2020, kdy mají být zrušeny poslední restrikce týkající se obchodních činností. V případě předčasného obnovení placených parkovacích zón může dojít v současné době k nežádoucímu zvýšení počtu cestujících v prostředcích městské hromadné dopravy.

Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE připomíná svá předchozí prohlášení k ekonomickým opatřením a k uvolnění podnikatelských a dalších činností v období pandemie koronaviru a doporučuje jejich naplnění.

Dne 28. 4. 2020,

doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc. (vedoucí katedry)

prof. Ing. Vojtěch Krebs, CSc.

prof. Ing. Karel Dyba, CSc.

prof. Ing. Kamil Janáček, CSc.

doc. PhDr. Ján Pavlík

doc. PhDr. Ing. Marek Loužek, Ph.D.

Ing. Jan Skopeček

Ing. Radek Heger, Ph.D.

Ing. Zdena Vostrovská, CSc.

Ing. Adéla Zubíková

Ing. Jan Kozák