Tým KHP Národohospodářské fakulty VŠE k vládním opatřením k obnově ekonomické aktivity

Česká republika díky včasným a razantním opatřením zvládla rozprostřít nástup pandemie koronaviru v dostatečně dlouhém čase. Díky tomu, i přes počáteční, možná zdánlivé potíže, zdravotní systém nezkolaboval tak, jak tomu bylo na začátku pandemie např. v Číně, Itálii, Španělsku, Francii, Velké Británii a USA. V současné době je velmi důležité, a to i přes určitou neznalost ohledně budoucího vývoje „imunizace obyvatelstva“, obnovit ekonomický život společnosti. Jsme si vědomi, že to nemůže být akce jednorázová, ale bude to postupný proces trvající v některých oblastech až několik měsíců.

K opatřením, které vláda ČR zveřejnila 14. 4. 2020 máme určitá systémová doporučení a návrhy. Vláda ČR doporučuje od pondělí 27. 4. 2020 otevřít všechny prodejny o rozloze do 200 m2. o čtrnáct dnů později, tj od 11. 5. 2020 navrhuje otevřít všechny provozovny do rozlohy 1 000 m2. Oba tyto akty se netýkají velkých obchodních center, které mají být otevřeny až o další měsíc později, tj 8. 6. 2020.

Tým KHP NF VŠE má za to, že systémové opatření by spočívalo v současném otevření všech provozoven do rozlohy 1 000 m2 najednou za předpokladu, že budou splněna stávající hygienická pravidla, a to, že osoby budou od sebe vzdáleny přinejmenším 2 m.

Při jednoduchém propočtu to znamená, že další osoba může být přítomná v okruhu nejméně 2 metrů (což je poloměr kružnice). To znamená, že na osobu se jedná o 12, 56 m2 (3,14 x 22 = 12,566). Podle rozlohy prodejny by tak mohly být otevřeny všechny, které budou splňovat podmínku, že v prodejně se najednou bude pohybovat podle velikosti prodejny následující počet zákazníků, kteří budou splňovat stávající hygienické normy:

Rozloha prodejny (v m2) Počet zákazníků
Do 100 8
Do 200 16
Do 300 24
Do 400 32
Do 500 40
Do 600 48
Do 700 56
Do 800 64
Do 900 72
Do 1 000 80

V případě, že by se zjistilo, že u prodejen s větší rozlohou než  200 m2 vznikají problémy s rozestupy mezi zákazníky, mohlo by dojít ke zvýšení rozestupů mezi jednotlivými zákazníky, např. na 3 metry a na provozovatelích prodejen by bylo, zda chtějí mít za stávajících podmínek prodejnu otevřenou či ji uzavřou. Toto opatření je systémové – oproti neregulovanému vstupu např. do hobbymarketů.

Toto opatření má své opodstatnění i z toho důvodu, že čím více provozoven bude otevřeno, k tím většímu rozptýlení zákazníků může dojít. Sníží se tak koncentrace zákazníků v malých prodejnách (pokud by zůstaly otevřené pouze ty do rozlohy 200 m2). Zároveň je to opatření, které snižuje narušení konkurenčních vztahů, které by vzniklo upřednostňováním otevírání prodejen do 200 m2 proti těm, jejichž rozloha je větší.

Tým KHP NF VŠE zároveň upozorňuje na to, že návrh postupu uvolňování ekonomické aktivity nebere dostatečně v úvahu esencialitu, respektive potřebnost a významnost jednotlivých služeb vzhledem k jejich riziku přenosu nákazy. Například dochází-li k uvolňování činnosti autoškol o čtrnáct dní dříve než u kadeřnictví, pedikúr, masérů a regeneračních služeb, dochází pak k diskriminačnímu přístupu v rámci služeb, jejichž provozování je spojeno se srovnatelnými hygienickými požadavky.

Je zřejmé že, hygienicky a epidemiologicky jsou služby autoškoly a kadeřnictví a ostatních služeb přibližně stejně rizikové. Podotýkáme, že praktická výuka v autoškole je prováděna v malém, uzavřeném prostoru. Navíc ekonomický význam např. autoškol je podstatně nižší než ekonomický význam uvolnění všech ostatních výše uvedených služeb v kontextu celého národního hospodářství. Za předpokladu, že neexistují veřejnosti zatím neznámé významné zdravotnicky-hygienické překážky, které by nešly odstranit případným zpřísněním stávajících opatření, navrhujeme zpřístupnit všechny výše uvedené služby najednou, a to již k 11. 5. 2020.

Tým KHP NF VŠE upozorňuje, že je nepřípustné, zvláště pak ve velkých aglomeracích v období, kdy přetrvává, případně se znovuobnovuje, ekonomická činnost snižovat kapacitu veřejné dopravy a nutit tak cestující jezdit v přeplněných prostředcích hromadné dopravy. Tato situace se týká především pražského metra, které jezdí v režimu prázdninového provozu.

Tým KHP NF VŠE vyslovuje vážné obavy z toho, že řada opatření směřujících k vystopování nosičů koronaviru může být v budoucnosti zneužita pro neopodstatněnému sledování jednotlivců ze strany státních institucí, případně i subjektů, které by se mohly dostat k citlivým datům, jejichž shromažďování se v současném čase děje pod záminkou boje proti koronaviru. Tým KHP NF VŠE považuje za nepřípustné, aby BIS či další státní represivní orgány omezovaly možnost obyvatel nakupovat si svobodně SIM karty, aniž by museli dokládat svou totožnost.

Tým KHP NF VŠE připomíná své dřívější doporučení ke zrušení daně z převodu nemovitostí bez jakýchkoliv dalších podmínek. To znamená, že bude zachována možnost uplatňování odpočtů úroků od základu daně v případě, že nemovitost byla pořízena na hypoteční úvěr.

Za tým Katedry hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty VŠE

Doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc.

vedoucí katedry