Vyjádření NF VŠE k článku od Josefa Mačího publikovaného 15. 1. 2021

Pane Mačí,

ve svém článku „Chodby plné studentů…“ uvádíte řadu informací, které jsou nepravdivé a které jste navíc žádným způsobem – fotografií či jinak – nedoložil.

Žádáme Vás tedy o doložení, ve které „třídě“, který den a v kolik hodin sedělo „12 studentů“, jak tvrdíte. Prosím, buďte přesný a konkrétní. Pokud toto nebudete schopen doložit, žádáme Vás okamžitě o opravu textu Vašeho článku a omluvu za Vaši nepřesnost.

Píšete, že porušování pravidel není žádnou výjimkou. Prosíme opět o doložení tohoto Vašeho tvrzení.

Dále píšete a údajně citujete jednoho ze studentů NF VŠE, že: „Tam bylo minimálně třicet lidí a chodba před učebnou byla plná lidí.“ Opět žádáme o doložení tohoto Vašeho tvrzení.

Dále uvádíte, že: „Další podobná zkouška proběhla ve středu odpoledne v nové budově. Do zdejších učeben se dá nahlédnout přes sklo, a tak bylo už na první pohled jasné, že v jedné z nich test píše více než deset studentů. Při odchodu bylo možné napočítat minimálně patnáct lidí. K tomu ještě tři studentky během testu do učebny vstoupily.“  Žádáme Vás o sdělení, kdy ve středu odpoledne (13. 1. 2021), v kolik hodin přesně a kde jste se dopočítal minimálního počtu 15 lidí v učebně.

Žádáme o sdělení, který z vyučujících porušil platné předpisy a neměl roušku v místnosti, jak tvrdíte ve svém textu.

Za nehoráznou lež považujeme Vaše tvrzení, že: „Výpravu hygieniků uzavírala poslední, dezinfekční skupina. Její součástí byla pouze osamocená uklízečka, která demonstrativně dezinfikovala každou kliku a madlo, na které se kontrola jen podívala. Po zbytek dopoledne už ale k vidění nebyla.“ Znevažujete tak obětavou práci řady pracovníků úklidové služby a nepravdivě informujete veřejnost o jejich činnosti, koneckonců tak, jako i o dalších skutečnostech v souvislosti se zkoušením.

Nesouhlasíme ani s Vaším tvrzením, že: „…studentům se ale přistup fakulty nelíbí.“ Máme opačné reakce, studenti jsou rádi, že mohou zkoušky skládat prezenčně.

Za lživé považujeme i Vaše tvrzení, že: „Jenže studenti Národohospodářské fakulty teď musí nárazově dojíždět na zkoušky. A to včetně studentů ze Slovenska, kterým nezbývá nic jiného než překročit hranici mezi státy, byť kvůli jediné zkoušce.“ Národohospodářská fakulta zřídila tři detašovaná pracoviště na Moravě pro prezenční zkoušení (Přerov, Otrokovice, Brno) a pracoviště v Bratislavě a Povážské Bystrici. Všem slovenským studentům, kteří měli zájem o zkoušení v Bratislavě, bylo, respektive bude vyhověno.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem Vás z důvodu objektivity žádáme také o okamžité zveřejnění tohoto textu v rámci Vašeho článku.

V Praze dne 15. 1. 2021

PhDr. Ing. Daniel Váňa, Ph.D.

Tiskový tajemník NF VŠE

Odpovědi zaslané na otázky Josefa Mačího:

1)      Proč zkoušky probíhají na fakultě pouze prezenčně, když na dalších fakultách VŠE jsou

téměř výhradně distančně?

Prezenční zkoušení nám umožňuje usnesení Vlády ČR č. 13 ze 7. 1. 2021 (bod 1, tento bod navazuje na předchozí usnesení vlády). Při online zkoušení nemůže nikdo zabezpečit i přes sebevětší snahu, aby zkouška probíhala korektně. Navíc jsou tady předpisy GDPR, nestejné technické podmínky pro studenty (ne každý má odpovídající vybavení, počítače s kamerou a mikrofonem, ne každý má silný signál na možnost přenosu prostřednictvím internetu). Řada studentů nám píše například takovéto zprávy: „Chtěl bych si prosím napsat zkoušku normálně ve škole, jak jsem zvyklý, a ne stresovat doma kvůli špatnému internetu…, neklidu domácích členů rodiny, jelikož taky mají nějakou práci a nemůžou brát furt ohledy na mě.“ Praxe online zkoušení na jiných fakultách ukazuje již teď na desítky podvodných jednání. Online zkoušení považujeme v rámci vysokoškolského studia za pokleslé.

2)      Můžete zaručit, že jsou během zkouškového období dodržována všechna opatření? Já sám byl svědkem zkoušek, kterých se zúčastnilo významně více než deset lidí a někteří pedagogové při nich ani neměli roušku.

Všechny termíny jsou vypsány tak, aby byla naplňována platná usnesení Vlády ČR. Jestli jste byl něčeho svědkem, musíte sdělit čeho konkrétně, kdy a kde, aby to vedení fakulty mohlo prošetřit. Nevím, jakých zkoušek jste mohl být svědkem, když tyto neprobíhají na chodbách, ale ve třídách. To jste použil nějakou cizí či falešnou identitu? Čeho jste vlastně byl svědkem? Naopak, Vy jste již apriori vyzýval na sociálních sítích k udávání studentů, psal jste: „Dobrý den, jsem redaktor Seznam zpráv a zabývám se dodržováním protikoronavirových opatření na VŠ. Zaslechl jsem, že na NF VŠE to není z tohoto pohledu zrovna nejpřísnější a některých zkoušek se účastní daleko více než povolených 10 lidí. Chtěl bych se Vás proto zeptat, jestli to tak skutečně je a jestli takovou zkušenost máte také. Můžete si k tomu napsat zde nebo klidně zavolat.“ Tato Vaše výzva na sociálních sítích jasně ukazuje Vaši snahu manipulovat realitu.

3)      Můžete potvrdit, že dnes proběhla na škole inspekce z Hygienické stanice hlavního města Prahy? Z jakého důvodu hygienici školu navštívili?

Ano, pokud vím, tak včera hygienici na VŠE byli. Podle sdělení paní rektorky nebylo nalezeno žádné pochybení.

4)      Budou zavedena nějaká nová, přísnější opatření?

Ne, budeme nadále dodržovat předpisy stanovené usnesením Vlády ČR.

V Praze dne 15. 1. 2021

PhDr. Ing. Daniel Váňa, Ph.D.

Tiskový tajemník NF VŠE