Dr. Kozák a Dr. Klement publikovali článek „Flashbacks of the bad old days? The bureaucratization of Czech universities in the post-communist era“ v prestižním časopise Higher Education

Ing. Jan Kozák, Ph.D. a Ing. Josef Klement, Ph.D. se ve svém nejnovějším článku Flashbacks of the bad old days? The bureaucratization of Czech universities in the post-communist era zabývají zásadním tématem, které ovlivňuje každodenní život na univerzitách – rostoucí byrokratizací akademického prostředí. Tento fenomén podle nich vede k tomu, že akademičtí pracovníci mají stále méně času na to, co by mělo být pro univerzity prioritou – kvalitní výuku a výzkum.
Autoři poukazují na to, že jedním z hlavních zdrojů této nadměrné byrokratické zátěže je administrativa spojená s granty a rozvojovými projekty, které se stávají čím dál tím častějším zdrojem financování univerzit. Tato administrativa nejenže zabírá velké množství času, ale také odvádí pozornost akademiků od jejich hlavní role – vzdělávání studentů a rozvíjení vědeckého poznání.
Digitalizace agendy dle autorů nabízí příslib urychlení některých procesů, ale může také sloužit jako záminka pro rozšíření sběru dat, a tím opět přispět k byrokratizaci univerzit.
Díky tomuto zajímavému příspěvku k debatě o budoucnosti vysokého školství byli Jan Kozák a Josef Klement pozváni prof. Peterem Woelertem z University of Melbourne, aby prezentovali výsledky svého výzkumu na College for Social Sciences and Humanities v Essenu. Tento mezinárodní zájem potvrzuje důležitost jejich práce a vliv, jaký může mít na univerzitní politiku nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Gratulujeme Janu Kozákovi a Josefu Klementovi k jejich úspěchu a těšíme se na další výsledky jejich výzkumu!

Odkaz na článek