FAQ – Nejčastěji kladené otázky
To ovšem nic nevypovídá o formě zkoušky – ta může být jak ústní, tak písemná. Navíc většina zkoušek se skládá z několika částí, a teprve celkový součet bodů z každé části rozhodne o tom, jakou známku dostanete.
Nejste-li si jisti, jaké jsou vaše vyhlídky, proberte svou situaci raději osobně s proděkanem pro pedagogiku.
Tento soud lze ještě zvrátit tím, že se poohlédnete po nějakých mimosemestrálních kursech, které se v daném období (před začátkem dalšího semestru) vypisují. Tak můžete získat dodatečné kredity a odpočtu poukázek se vyhnout.
Pokud jste ztratili tolik poukázek, že vám zbylé nestačí na dostudování, je to jednoduché: studium vám bude dle Studijního a zkušebního řádu ukončeno. (Snad jen, že byste využili možnosti požádat děkana fakulty o přidělení dodatečných poukázek na základě doporučení jiných studentů fakulty, kteří jsou ochotni se jich ve vás prospěch vzdát. Více o tom naleznete ve Studijní vyhlášce NF VŠE.)
Ale za zamyšlení stojí i situace, kdy máte ztraceno mnoho rezervních poukázek, ačkoli ještě ne všechny. Zamyslete se nad tím, zda už teď není jasné, že stejně nedostudujete. Někdy je totiž lépe zanechat marného studia na vlastní žádost rovnou, a nezkracovat si tak čas bezplatného studia, viz tento případ.
- Pokud chcete přestoupit z jiné fakulty VŠE k nám, budeme od Vás požadovat, abyste vyplnili speciální žádost, kterou si můžete stáhnout na našich stránkách. Z ní bude patrné, jak moc se vaše studium liší od toho, kam byste chtěli přestoupit, jaký jste měli prospěch a jaký bodový výsledek jste měli u přijímací zkoušky. Důležité samozřejmě je především to, zda s přestupem bude souhlasit děkan(ka) vaší fakulty – ti totiž občas studentům kladou dost překážek.
- Pokud chcete přestoupit k nám z jiné vysoké školy, nelze to udělat přímo. Musíte spolu s ostatními vykonat přijímací zkoušky a pak případně zažádat o uznání některých předmětů ze svého minulého studia. Děkan naší fakulty však téměř žádné uznávání předmětů nepovoluje.
- Pokud chcete přestoupit z naší fakulty na jinou, nebudeme vám klást žádné překážky. Uznáváme, že váš odborný zájem může ležet jinde než v oblasti, kterou vyučujeme.
V rámci navazujícího magisterského studia je přestup mezi obory složitější (kvůli výrazným rozdílům ve studovaných předmětech), ale lze jej rovněž realizovat.
Většina studentů si rozvrh sestavuje zcela sama, podle svého. Pouze studenti prvého ročníku bakalářského studia jsou zařazeni do tzv. studijních kruhů. To znamená, že jsou rozděleni do malých skupinek a v rámci této skupinky mají větší část svého rozvrhu společnou – pevně předepsanou. Menší část rozvrhu si i oni musejí sestavit sami – jde totiž o jazykové předměty, kde nelze předem určit, na jakou úroveň každý student má.
Ve svém předepsaném rozvrhu si prváci mohou ještě během regitrací dělat změny. Musejí si ale přitom uvědomit dvě věci:
- U předmětů (paralelek), které nechají beze změny, mají zaručeno, že projdou automatizovaným zápisem – tedy že jim budou určitě zapsány. Když tedy nechají svůj rozvrh být, mohou těžit z toho, že dostanou „rozumný“ rozvrh, kdy bude výuka jednotlivých předmětů na sebe navazovat a nebudou vystaveni velkým prostojům, a navíc se nebudou cítit na vysoké škole až tak ztraceni a lehčeji si najdou nové kamarády.
- U předmětů (paralelek), které změní, nebo přidají sami, tuto jistotu ani trochu nemají. Systém jejich poždavky (ne)uspokojí podle známých pravidel pro automatizovaný zápis (viz Manuál pro studium na Národohospodářské fakultě).
Taková situace se může stát, vyučující se asi při zadávání výsledků do počítače překlepl. Kdo provede nápravu?
- Pokud ještě probíhá zkouškové období, nebo je pár dní po zkouškovém, kdy ještě katedry mohou zadávat výsledky zkoušek do systému (přesné datum najdete v harmonogramu výuky na daný semestr), pak zajděte rovnou za svým vyučujícím nebo zkoušejícím, případně za sekretářkou katedry. Ti chybu opraví. (Nenechte se odradit jejich tvrzením, že výsledky již nemohou v systému opravit. Termín, do kdy tak mohou činit, jednoznačně stanoví harmonogram výuky na příslušný semestr, který najdete na stránkách VŠE.)
- Pokud již je po termínu, kdy katedra může měnit výsledky v systému, změní Vám tento výsledek Vaše studijní referentka. Ale pozor, ona sama od sebe nemůže vědět, jaká známka platí: zda ta, co tvrdíte vy, anebo ta, co je v InSIS zapsána. Proto bude mít vaše cesta tyto kroky:
- Ze stránek fakulty si stáhnete formulář Žádost o opravu chybného zápisu předmětu nebo zkoušky.
- Zajdete za vyučujícím či sekretářkou příslušné katedry pro potvrzení správnosti vámi nárokovaného výsledku.
- Potvrzenou žádost pak odevzdáte svojí studijní referentce a celou záležitost můžete pokládat za vyřízenou.
Především jen do 26 let a jen do konce studia. Ale abyste nemuseli platit hned ode dne, kdy studium skončíte (to platí jen, když skončíte neúspěšně), jste považování za nezaopatřené dítě ještě nějakou dobu po skončení studia. Konkrétně takto (převzato ze zákona o státní sociální podpoře):
1) Budete pokračovat v dalším VŠ studiu: „doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné vysoké školy, pokud studium na téže nebo jiné vysoké škole bezprostředně navazuje na ukončení studia na vysoké škole, nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole“.
Mimochodem, dejte si tedy pozor, kdy např. uzavřete bakalářské studium. Pokud ho (státnicí nebo obhajobou) skončíte v květnu, ale do navazujícího magisterského studia jste zapsáni až od září, budete jeden měsíc muset platit! (Ledaže byste se přihlásili na úřad práce…) Doporučuji proto jít na termín státnice či obhajoby až v červnu.
2) Nebudete pokračovat v dalším VŠ studiu: „kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle §10 ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci“.