Setkání s odborníkem na téma Česká protidrogová politika: vize a realita

Na začátku dubna přijala česká vláda Akční plán politiky v oblasti závislostí pro roky 2023 až 2025.

Jde o dokument ambiciózní a průlomový. Jeho filosofie je postavena na přístupu harm reduction, tedy minimalizaci škod. Definuje cestu racionální regulace a prevence největších rizik, nikoli politiky abstinence v celé společnosti.

Počítá s navýšením finančních prostředků do oblasti preventivně-léčebných služeb, předpokládá velké systémové změny v jejich zajištění a s regulací návykových látek podle míry jejich škodlivosti.

Ambicí je zavedení přísně regulovaného trhu s vybranými návykovými látkami s doloženým nižším veřejnozdravotním rizikem a s konopím. Akční plán počítá také s tlakem na snižování černého trhu, s revizí daní ze závislostních produktů a jejich efektivním výběrem, což by mohlo přinést ročně až 15 miliard korun do státního rozpočtu.

  • Co můžeme od nového akčního plánu očekávat?
  • Podaří se jej naplnit?
  • A jak se dlouhodobě daří české politické reprezentaci razit efektivní protidrogovou politiku?

 

Nejen na tyto otázky odpoví Jiří Richter, výkonný ředitel organizace SANANIM. Přednáška s diskuzí se koná v rámci předmětu Sociální práce pro ekonomy v úterý 9. 5. 2023 od 12:45 v učebně SB408.

 

SANANIM z. ú. je nestátní neziskovou organizací, která od svého založení v roce 1990 působí v oblasti drogových závislostí. Lidem ohroženým drogami a jejich blízkým poskytuje pomoc v síti programů a služeb, které tvoří komplexní systém prevence, péče, léčby a resocializace. Touto svou činností tak vyvrací stále značně rozšířený mýtus, že závislosti na drogách se nelze zbavit, a napomáhá odstranit stigmatizaci související s užíváním drog, která je v poskytnutí efektivní pomoci často zcela zbytečnou překážkou. Rovněž se aktivně účastní na vytváření protidrogové politiky na všech úrovních státní správy s důrazem na ochranu veřejného zdraví, prosazuje realistický a poučený postup, pokud jde o priority a vytýčené cíle, a zasazuje se o hodnocení efektivity poskytovaných služeb, změnu systému jejich financování a jejich dlouhodobé plánování.