Studenti NF na zahraničních univerzitách

Barbora Zábranská

Málaga. Španělské přístavní město na jihu Andalusie, které je téměř celý rok zalité sluncem. Je to místo, kde jsem strávila šest měsíců svého života. Místo, které mi změnilo pohled na svět.

Ve třetím ročníku bakalářského studia jsem se rozhodla vyjet na studijní pobyt do Španělska, kde jsem absolvovala španělsky vyučující se program. Zde na NF VŠE se klade důraz spíše na anglický jazyk, z tohoto důvodu jsem chtěla využít příležitosti zdokonalit také španělštinu. Kritérium, které pro mě bylo hlavní, byla destinace. Cílila jsem především na lokalitu a klimatické podmínky. Kdo by totiž nebral koupat se v půlce listopadu v moři. Další plus byla také cenová dostupnost. Stipendium mi pokrylo cca 70 % všech nákladů. Jako poslední důvod bych ráda zmínila kulturu. Španělé byli velice temperamentní, společenští a komunikativní, k čemuž mám povahově velice blízko.

Co se týče školy, tak zvládnout všechny předměty nebylo snadné. Styl výuky se velice lišil od výuky na VŠE. Původně jsem si myslela, že jedu do třídy pro studenty z Erasmu, kde bude výuka probíhat ve španělském jazyce. Bohužel realita byla jiná a prezentovat před třídou plnou devadesáti španělských studentů byla opravdu výzva. Stále jsme museli odevzdávat skupinové seminární práce, domácí úkoly a prezentovat. Typově se výuky podobala výuce na české střední škole.

Co mi to dalo? Tuto otázku jsem si položila také. Stále jsem poslouchala větu: ,,Erasmus Vám změní život.“. Přijela jsem s padesáti kilovými zavazadly. Uběhl měsíc, dva, tři a já se ptala sama sebe, kde je ta slibovaná změna. Samozřejmě jsem vnímala zlepšení jazykových schopností, zlepšení schopností řešit problémy, což bylo poměrně často potřeba vzhledem k povaze Španělů, a osamostatnění. Byla to ale změna, kterou jsem očekávala? Nikoliv. Až teď jsem schopna ocenit to, co všechno mi tento pobyt dal. První výhodu jsem pocítila poslední týden mého pobytu, kdy jsem se rozhodla rozeslat životopisy do tří firem. Z každé se ozvali. Jako to nejdůležitější však považuji zážitky a přátele, které jsem díky tohoto výjezdu získala.


Jakub Litomerický

Mojím príspevkom by som rád motivoval ľudí nielen k výjazdu do zahraničia, ale aj k tomu, aby svoj zájazd nezrušili, keď im nevyjde ich vysnívaná destinácia, tak ako nevyšla ani mne.

Takisto ako väčšina uchádzačov o zájazd do Nemecka, aj v mojej prihláške boli na prvých miestach známe mestá ako Berlín, či Norimberg. Ostatné možnosti som tam mal len pre istotu, veľmi som o nich nepremýšľal. No zostal som nemilo prekvapený, keď mi vyšla v poradí až tretia, či štvrtá možnosť – Universität Kassel. Úprimne, hodný čas som sa rozhodoval, či tam vôbec pôjdem. No nakoniec som sa odhodlal a viem, že za toto rozhodnutie budem do konca života vďačný. V nasledujúcich štyroch bodoch vám poviem, prečo je to tak.

Cestovanie. Napriek tomu, že v blízkom okolí mesta Kassel sa nachádza len málo zaujímavostí, celkom rýchlo som našiel plný potenciál jeho polohy. Je síce v strede ničoho, no stále je to stred! Zakúpenie lístka a pár hodín strávených vo vlaku mi zrazu otvorilo veľa dverí, od najväčších nemeckých miest až po niekoľko letísk, z ktorých sa dá lacno dostať do zvyšku Európy. Vďaka tejto možnosti som za veľmi dobrú cenu letel napr. do Dánska, kde som strávil krásne dva týždne. Počas celého semestra som sa vo vlakoch Deutsche Bahn (napriek neustálym meškaniam) cítil ako doma a navštívil najkrajšie mestá tejto krajiny – Kolín, Bonn, Lipsko, Berlín, Haale (Saale), či Hamburg.

Priatelia. Viem, že tento argument sa nachádza vo všetkých reklamách a letákoch na Erasmus. No je tam, lebo je pravdivý. Celý program je vytvorený ako nástroj na stretávanie nových ľudí a vytváranie medzinárodných kontaktov, ktoré sa do budúcna vždy hodia. Výhodou “Erasmáka“ na malej univerzite, akou je tá v Kassel-i, bola, že celá komunita medzinárodných študentov pozostávala z niekoľko desiatok, možno 100 ľudí, ktorí sa správali ako veľká rodina. Každý sa navzájom poznal, všetko sme prežívali spoločne. Prežiť časť svojho života v takej spätej komunite bol nezabudnuteľným zážitkom.

Náklady. Samozrejme, že bývať vo veľkomeste je krásne. Veľa ľudí si myslí, že pôjde na Erasmus do Berlína, Paríža, či Barcelony a vďaka štipendiu bez problémov vyžijú. Vo všetkých západných metropolách sú ľudia radi, ak im štipendium pokryje vôbec náklady na bývanie. V tomto ohľade majú malé mestá obrovskú výhodu. V Kassel-i som za vlastnú izbu platil 200€ mesačne, čo mi umožnilo financovať všetky moje výlety a zábavu zo zvyšku štipendia. Potraviny stáli podobne ako v ČR, služby boli o čosi drahšie, no na Nemecko stále lacné.

Mesto. Na začiatku som bojoval s pocitom nudy, keď som ho za dva dni celé prešiel. No trvalo len chvíľu, kým bol nahradený pocitom domova. Za krátko som presne vedel, čo kde je a kde nájdem tie najlepšie miesta. Skoro vždy som na niekoho narazil, keď som sa prechádzal po priestoroch univerzity, alebo len tak po meste a môj deň bol hneď lepším. To, čo si zapamätáme na celý život, nie je väčšinou história či architektúra. Sú to zážitky a ľudia, ktorých sme na daných miestach stretli. A pokiaľ máme dobrých priateľov aj v tom najnudnejšom meste na svete, bez sĺz v očiach sa odtiaľ odchádza veľmi ťažko.


Jan Skořepa

Ahoj, moje jméno je Jan Skořepa. Studuji třetí ročník bakalářského studia na NF a letní semestr jsem strávil na University of Portsmouth v Anglii v rámci programu Erasmus. Portsmouth je menší přímořské město jižně od Londýna. Zejména v letních měsících je v Portsmouthu díky moři a promenádě podél pláže opravdu krásně. Jednou z hlavních turistických atrakcí města je přístav. Součástí přístavu je totiž HMNB (His Majesty´s Naval Base) Portsmouth, největší základna Royal Navy. Portsmouth je tak domovským přístavem mnoha vojenských lodí. Ze vzdálenosti několika metrů můžete vidět například moderní, unikátní letadlové lodě v aktivní službě, HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales.

Přihlásit se na výjezd a studovat semestr v zahraničí bych doporučil doslova každému. Osamostatníte se, v novém prostředí a složitějších začátcích poznáte sami sebe, zdokonalíte se v jazyce…v benefitech, které studium v zahraničí nabízí, bych mohl dlouze pokračovat. Pro mě osobně však nad všechny akademické a „životní“ zkušenosti bylo vytvoření kontaktů a přátelských vazeb s lidmi z celého světa. Díky orientačnímu týdnu před začátkem semestru se všichni erasmáci měli možnost seznámit s chodem školy, ale hlavně mezi sebou. Velmi rychle jsme se skamarádili, a kromě studia jsme s několika přáteli stihli projet autem Skotsko a Wales. I když můj výjezd skončil v červnu, na březen už máme s celkem 14 lidmi z Erasmu zamluvené letenky do Říma, kde si uděláme prodloužený „Erasmus reunion“ víkend. Kdybych měl svůj pobyt popsat jednou větou, zněla by „Přátelé na celý život“.

Na své si v Portsmouthu přijdou i milovníci historie. V historické části přístavu, která funguje jako muzeum, se můžete podívat například na palubu slavné bitevní lodi HMS Victory, která byla v bitvě u Trafalgaru vlajkovou lodí viceadmirála Nelsona. Tato loď je vystavena v suchém doku a oficiálně je stále symbolicky zapsána v aktivní službě.


Kateřina Koláčná

Estonsko, země malá, lidmi opomíjená. „Běžně všichni z Estonska utíkají a vy jste sem přišli dobrovolně studovat?“ zaznělo při uvítací přednášce na univerzitě.

Semestr jsem strávila na soukromé univerzitě přímo v srdci moderního centra Tallinnu – na Estonian Business School. Škola je oproti VŠE silněji orientována do praktické sféry, běžné byly návštěvy odborníků z praxe, exkurze do zajímavých společností a také společné práce. Když oznámili „group project“ i na mém posledním osmém předmětu, musím uznat, že se mi zastesklo po prezenčních testech z ekonomických předmětů na VŠE.

Tallinn je svou polohou více než vhodný pro cestování, jak po Estonsku, kde za návštěvu stojí především rozlehlé mokřiny, tak i po okolních zemích. „Karaoke s místními v Rize, autentické finské sauny či dělání andělíčků ve sněhu ve Stockholmu“, maličkosti, na které i skoro po roce stále vzpomínám.

Vystoupení z komfortní zóny, získání nových znalostí, poznání lidí z celého světa, ale také větší porozumění sama sobě, to vše dal mi dal Erasmus.


Martin Dvořák

Jmenuji se Martin Dvořák a jsem studentem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Už se pomalu blížil konec mého bakalářského programu, když jsem stále více začal slýchat od přátel o programu Erasmus. Začal jsem si o tom zjišťovat více a postupem času jsem se rozhodl, že tuto příležitost musím využít.
Nepředpokládal jsem, že vycestuji někam daleko, protože moje vybrané školy se nacházely především v sousedních zemích kvůli tomu, abych kdykoliv mohl případně přicestovat domů za rodinou a kamarády. Vždy mě zajímala kultura a vyspělost severských států, a tak jsem si zkusil dát jako jednu možnost i Švédsko, ačkoliv jsem s touto možností vůbec nepočítal.
Podal jsem si přihlášku a po pár týdnech jsem se dozvěděl, že 6. semestr svého studia strávím na Stockholm University.
Mému výjezdu předcházelo velké množství podávání přihlášek a žádostí, ať už o samotné studium, nebo například na koleje. Jeden z největších šoků pro mě nastal poté co jsem si začal zjišťovat, jaká je Švédsko drahá země. K tomu přispěl i fakt, že mi byla přidělena až mnou poslední vybraná kolej, která byla sice krásná a oproti kolejím v Praze luxusní, ale cenově velmi drahá. Musím ale zmínit, že příspěvek, který na studium v zahraničí dostáváte, pokryl téměř veškeré výdaje na ubytování, což za malou ‚‚garsonku‘‘ v centru Stockholmu je víc než štědré.
Výuka začala hned druhý den po mém příletu. Samotná univerzita byla velmi moderní a způsob výuky se úplně lišil od toho, na co jsme v Česku zvyklí. Semestr byl rozdělen do čtyřech částí, kdy v každé jedné části se studoval pouze jeden předmět. Tento způsob se mi velice líbil, jelikož jsem se mohl plně soustředit na každý předmět samostatně. Všechny přednášky probíhaly sice prezenčně, ale bylo se možné na ně zároveň živě připojit online. Součástí známkování předmětů byly vždy skupinové práce, ať už ve formě esejí, prezentací, nebo vytvoření skupinového krátkého filmu na téma probírané problematiky. Musím přiznat, že studium nebylo jednoduché a není divu, že se Stockholm University umisťuje vždy na vysokých příčkách v seznamu nejlepších univerzit na světě.
Velký strach ve mně ze začátku také vyvolávalo navazování nových vztahů. Bál jsem se, že když přijedu do země, kde nikoho neznám, tak budu mít problém si najít kamarády. To se nakonec ukázalo jako zbytečná obava, jelikož všichni zahraniční studenti na tom jsou stejně a chtějí si najít také nové kamarády z celého světa. Tak jsem si našel hned během prvního týdne skupinku několika kamarádů, se kterými jsem si ve všem pomáhali, pravidelně se setkávali, a dokonce jezdili i na společné výlety.
Využít této příležitosti bych doporučil každému. Pokud se bojíte komunikace v cizím jazyce, tak tahle zkušenost je ideální příležitostí, jak se tohoto strachu zbavit. A pokud se stejně jako já bojíte osamělosti, věřte, že v zahraničí si najdete víc kamarádů, než kolik jich máte doma.
Jsem rád, že jsem překonal všechny počáteční obavy a do zahraničí vyjel, a když budu mít tuto příležitost znovu, bezpochyby ji využiji.


Matěj Vácha

Ahoj, jmenuji Matěj Vácha a jsem studentem Ekonomie na Národohospodářské fakultě, díky níž jsem dostal příležitost zažít svůj nejlepší semestr za působení na vysoké škole. V letním semestru ročníku 2021/22 jsem působil na Universidad del País Vasco (kampus Sarriko) ve španělském Bilbau, kde jsem studoval v anglickém programu.

Kurzy, které jsem na škole mohl absolvovat, nebyly dle mého názoru složitější než kurzy vyučované u nás na VŠE, takže si nemusíte dělat starosti, že by se škola nedala zvládnout, tomu určitě tak není. Jako velkou výhodu vidím v možnosti volby u většiny předmětů, zda se chce student nechat klasifikovat pouze na základě závěrečného testu nebo v průběhu celého semestru. V prvních 2 týdnech je možné si předměty změnit, pokud vám nesedí nebo se překrývají s ostatními, takže žádný strach, vše se dá řešit i s pomocí velmi vstřícných lidí na tamním OZS.

Baskicko, a konkrétně tedy Bilbao, jsem si zvolil jako část Španělska, která není až tak turisticky známá a svým způsobem i tajemná. Sever Pyrenejského poloostrova vás ale nadchne nejen krásnou, různorodou přírodou, ale i velmi příjemnými lidmi. Pokud chcete zažít atmosféru trochu jiného Španělska, než znáte z tradičních turistických míst, País Vasco je pro vás to pravé. Město dle mého názoru není ani velké ani příliš malé, opravdu každý si může najít vše co potřebuje a co ho láká. Populárním sportem je zde surfing, hned za městem se nachází nádherné pláže, kam se můžete dostat z Bilbaa metrem, vhodné také na západy slunce, kam často místní lidé k večeru chodí. Již zmíněná nádherná příroda v celém Baskicku láká na hiking, co se týče kulturních vyžití, je zde spousta muzeí, jedná se o architektonicky velmi rozmanité město, čímž si vás určitě upoutá. Působí tu spousta Erasmus studentů, takže se nemusíte bát, že byste byli v něčem sami.

Zahraničním studentům se zde věnují hlavně dvě organizace, Happy Erasmus Bilbao a ESN. Já měl zvláště velkou radost z toho, že jsem mohl s týmem ESN Bilbao vyhrát fotbalový/futsalový turnaj v Granadě (National Erasmus Games) a potom postoupit do evropského finále v portugalské Coímbře, kde se nám podařilo zvítězit a získat tak absolutní vítězství pod hlavičkou ESN. Díky Happy Erasmu jsem zase získal většinu kamarádů, pořádali skvělé výlety za přiměřenou cenu, úžasné party i další aktivity.

Pobyt vám mohu jen a jen rád doporučit, bylo to to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat.


Darya Moroz

“Don’t be afraid to fail, be afraid not to try” with this motto in my head, I started the application process for an exchange semester abroad which opened a new door into the most unforgettable experience in my life.

The Netherlands, especially Amsterdam, was a great place to go on an exchange semester. Following my motto at that time, I was aiming to challenge myself in a new environment with different educational system in order to grow mentally, obtain new skills and confidence, and meet new talented people. Netherlands attracted me with its high level of living standards, international society, provision of high-quality education, and excellent opportunities for traveling.    Once I arrived at my destination, I was fascinated by the culture, lifestyle of local citizens, architecture and the structured and welcoming process for incoming students.

Although I was afraid to be an outsider as a new student in the class, by the end of the semester, I was very grateful for this experience and the people I met at the Vrije Universiteit Amsterdam. One of the reasons why I chose this university for my exchange semester abroad is because it has been ranked among the top 200 best universities worldwide and it is one of the best oldest universities in the Netherlands. Furthermore, Vrije Universiteit Amsterdam has a large modern campus and it is located in the new dynamic business district of one of the most multinational cities in the world – Amsterdam. The university provided us with excellent classes and seminars where we worked on group projects and presented them to guest lecturers and experts from the field of economics and real estate. In addition, other activities such as drawing and dance classes were available for the exchange students, which helped me to integrate into the local university life and make valuable connections. Finally, the university provides great support to incoming exchange students during the application process and your stay in the country.

One piece of advice I would give to anyone considering to go on an exchange semester abroad is: Do not miss the opportunity to change your life, way of thinking, and look out of the box. Let yourself spend your next semester in the best way, and don’t be afraid to fail, be afraid not to try.