Studenti VŠE budou bydlet na nově pojmenovaných kolejích

Thalerova, Palachova a Eislerova kolej. Tato nová jména nesou koleje na Jarově, kde bydlí zejména studenti Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). VŠE se tak rozhodla vyjádřit uznání třem významným osobnostem, které jsou se školou spjaty.

Profesor University of Chicago, Booth School of Business a od roku 2016 nositel Nobelovy ceny za ekonomii již v roce 2015 obdržel na návrh Národohospodářské fakulty od VŠE čestný doktorád. Stejně tak Národohospodářská fakulta nyní navrhla, aby se kolej Jarov III G napříšte jmenovala Thalerova kolej.

Po nositeli Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2017 Richardu Thalerovi je pojmenována budova Jarov III G.

Richard H. Thaler je profesorem University of Chicago, Booth School of Business. Specializuje se na výzkum behaviorální ekonomie, financí a vlivu psychologických faktorů na manažerská rozhodování. Jeho snahou je doplnit tradiční ekonomické modely o poznatky z psychologie. Sám je velmi skromný a pojmenování kolejí jeho jménem mu udělalo velkou radost,“ promluvil během slavnostního odpoledne děkan Národohospodářské fakulty Zdeněk Chytil.

Myslím si, že studenti změnu uvítají. Je mnohem lepší bydlet na koleji, která nese jméno významného člověka, než na koleji s neosobním číslem. Záměrně jsme vybrali osobnosti, které jsou spjaty s VŠE a které reprezentují různá historická období,“ řekla rektorka VŠE prof. Hana Machková během slavnostního křtu nově pojmenovaných budov.

Pavel Eisler, který v 60. letech učil na VŠE, se narodil v roce 1919 a jeho příběh nás provází složitým obdobím 20. století. Musel odejít z Československa do Velké Británie, bojoval ve 2. světové válce a později stal se obětí politických procesů 50. let. Jan Palach byl studentem VŠE v letech 1966 – 1968 a je dodnes symbolem odboje proti bezpráví. Richard Thaler symbolizuje současnost, je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2017. Záměrně jsme vybrali také cizince, abychom ukázali, že VŠE je dnes univerzitou s velkým mezinárodním přesahem,“ dodala rektorka.

Richard H. Thaler je profesorem University of Chicago, Booth School of Business, a nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Richard H. Thaler získal doktorát na University of Rochester v New Yorku v roce 1974. Od roku 1978 do roku 1995 působil na Cornellově univerzitě, SC Johnson College of Business, a od roku 1995 působí na University of Chicago. Nobelovu cenu získal v roce 2017 za přínos k rozvoji teorie behaviorální ekonomie. V roce 2018 byl zvolen řádným členem Americké akademie věd.