Studijní či pedagogický výjezd do zahraničí

Zahraniční studijní nebo vědecko-výzkumný pobyt představuje neocenitelnou příležitost pro rozvoj odborných znalostí a akademických dovedností. Zároveň také představuje jednu ze studijních povinností doktorandů. Nabízí jedinečnou možnost rozšířit profesní obzory, navázat mezinárodní kontakty a pracovat v dynamickém prostředí zahraničních institucí. Pro každého vědeckého či akademického pracovníka je taková zkušenost nenahraditelná, protože přináší nové perspektivy, obohacuje výzkumné postupy a přispívá k osobnímu i profesnímu růstu.

Studenti doktorského studia se mohou zúčastnit jak krátkodobých, tak dlouhodobých studijních a výzkumných výjezdů. Do první skupiny spadají semináře nebo konference. Do dlouhodobých lze zařadit studijní nebo výzkumný pobyt na zahraniční vysokoškolské instituci.

Doktorandi NF VŠE mohou vyjet do zahraničí například v rámci programu Erasmus+, a to až na 12 měsíců. Možnost zahraničního výjezdu je i do jiných zemí, než jaké tento program nabízí, např. Švýcarsko, Rusko, USA a mnoho dalších. Jako student doktorského studia se mohou účastnit zájemci starší 26 let.

VŠE finančně podporuje dlouhodobé studijní a výzkumné pobyty prezenčních studentů doktorských programů od 2 do 6 měsíců formou mimořádného stipendia ve výši 20 000 Kč/měsíc. Další možností je realizovat studijní pobyt nebo pracovní výzkumnou stáž (min. 2 měsíce) v rámci programu Erasmus+. V roce 2023 této možnosti využili 3studenti doktorského studia, z toho 2 jako výzkumnou pracovní stáž Erasmus+. Zároveň byl ve spolupráci s Oddělením vědy a výzkumu aktualizován Katalog podpor na krátkodobé zahraniční pobyty – https://veda-dev.vse.cz/podpora-vedy/katalog-podpor/katalog-podpor-2024/
V rámci projektového období Erasmus+ 2021-2027 je možné financovat i krátkodobé pobyty doktorandů v délce 10-30 dní. Tato možnost byla od roku 2022 na VŠE otevřena studentům doktorského studia v prezenční i kombinované formě studia. Opatření výrazně navýšilo počty vyjíždějících studentů (obvyklá délka výjezdu byla 14-30 dní). V roce 2023 bylo realizováno 27 krátkodobých výzkumných stáží, v roce 2024 dalších 6 krátkodobých výzkumných stáží, nejčastěji v rozsahu 30 dní. Rozšíření podpory zahraničních pobytů doktorandů o variantu krátkodobých pobytů se osvědčilo jako vhodné opatření pro splnění podmínky povinné zahraniční zkušenosti během doktorského studia.
Vhodné je také sledovat stránky OZS, konkrétně aktuality: https://ozs.vse.cz/aktuality-pro-dokorandy/

Zařízení zahraničního studijního nebo výzkumného pobytu je především na Vás a Vašem školiteli. Existuje několik způsobů, jak najít relevantní pobyt v zahraničí:

  1. Doporučení školitele či kolegů: Váš školitel nebo kolegové mohou mít kontakty v zahraničí a mohou vám doporučit instituci relevantní pro téma vaší disertační práce. Díky těmto kontaktům je vyšší šance, že vás zahraniční instituce přijme.
  2. Networking na konferencích: Na mezinárodních konferencích můžete navázat kontakty s odborníky, které následně můžete oslovit s žádostí o výzkumnou stáž.
  3. Oslovení odborníků na základě literární rešerše: Pokud víte, kdo jsou klíčoví odborníci v oblasti vašeho výzkumu, můžete je oslovit přímo a požádat o možnost výzkumné stáže na jejich instituci.
  4. Rady od starších doktorandů: Můžete také získat cenné rady od doktorandů, kteří již zahraniční pobyt absolvovali.

Univerzita hraje důležitou roli v konzultacích a schválení vybrané instituce. Doporučuje se vaši volbu konzultovat se školitelem, proděkanem pro vědu a proděkanem pro studium, kteří vám pomohou s administrativními kroky.

V případě nemožnosti vycestování je zahraniční pobyt, který je pro doktorandy povinný, možno nahradit účastí v mezinárodním projektu během studia. Podrobné informace jsou dostupné v Manuálu pro studium.

Podrobné informace jsou dostupné zde:

Ing. Barbora Růžičková, Ph.D.

Ing. Barbora Růžičková, Ph.D.

Proděkanka pro zahraniční vztahy

E-mail: barbora.ruzickova@vse.cz

Telefon: +420 224 095 572

Místnost: NB 309