Obecné informace k průběhu studia

Začátek doktorského studia 

Po úspěšném absolvování přijímací zkoušky a rozhodnutí děkana o přijetí ke studiu se studenti u studijní referentky zapisují do studia. Souběžně pak každý student se svým školitelem sestavuje Individuální studijní plán (ISP), který je závazný po celou dobu jejich studia a je kontrolováno jeho plnění, a to na konci každého odstudovaného ročníku. Samotné sestavení ISP je pak tím nejdůležitějším úvodním krokem na samotném začátku doktorského studia. Po jeho sestavení je u každého studenta následně schvalován v univerzitním systému InSIS nejen školitelem, ale taktéž garantem studijního programu. Jeho obsahem je rozložení povinných kurzů do jednotlivých ročníků studia a taktéž stručný popis disertační práce.

  • Začátek doktorského studia 
Individuální studijní plán (ISP)

Individuální studijní plán je dokument, který je vytvářen ve spolupráci se školitelem a obsahuje časový harmonogram povinností, které student musí splnit během svého doktorského studia. ISP zahrnuje rozvržení jednotlivých úkolů po ročnících, včetně pracovního názvu disertační práce. Tento plán poskytuje jasnou strukturu, která pomáhá studentovi postupovat studiem systematicky.

Název disertační práce může být upravován během studia, a to až do doby, než je oficiálně schválen školitelem a garantem studijního programu v univerzitním systému InSIS, kde je celý ISP veden.

Zápis předmětů

Zápis předmětů před každým semestrem probíhá prostřednictvím zápisu mimosemestrálních kurzů. V Portálu studenta v InSIS kliknete na Zápis mimosemestrálních kurzů a předměty si navolíte. Pokud není některý kurz dostupný kontaktujte studijní referentku (alena.muchkova@vse.cz). Kurzy, které musí zapsat pouze studijní referentka jsou tyto: FIL901, MAE911, DEP911, 5HP900. V případě, že byste měli zájem o zápis předmětu, který není ve Vašem studijním plánu, musíte kontaktovat garanta, zda se zápisem souhlasí. Souhlas předáte Vaší studijní referentce a ta Vám kurz zapíše.

  • Zápis předmětů
Finanční podpora

Doktorské studium v prezenční formě na českých vysokých školách je finančně podpořeno stipendiem, které se skládá z nárokové a nenárokové části. Student může výši stipendia zvýšit svou aktivitou a zapojením do činností na katedře a fakultě. Stipendium je vypláceno měsíčně po dobu studia, maximálně však po dobu čtyř let, a je osvobozeno od daně.

Studenti prezenční formy, kteří se účastní zahraničních výjezdů, mají také nárok na stipendium, jehož výše závisí na destinaci. Zdravotní pojištění pro doktorandy hradí stát i po dovršení věku 26 let.

Plnění plánu

Doktorský studijní program je v rozsahu 180 doktorských kreditů. Studijní plán se stanovuje individuálně, skládá se z povinných předmětů (celkem alespoň 80 doktorských kreditů), oborově povinných předmětů (24 doktorských kreditů), celoškolsky volitelných předmětů (nejvýše do celkového počtu 140 doktorských kreditů vč. povinných a oborově povinných předmětů), státní závěrečné zkoušky (10 doktorských kreditů) a obhajoby doktorské práce (30 doktorských kreditů).

  • Plnění plánu

Více informací o povinnostech studentů v rámci doktorského studia naleznete v Manuálu pro studium a v dalších sekcích na těchto webových stránkách.