Národohospodářská fakulta VŠE v Praze vydává Výroční zprávu za rok 2022
Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (dále jen NF VŠE) vydává Výroční zprávu za rok 2022, ve které je (mimo jiné) možné nalézt významné úspěchy, kterých se fakultě podařilo dosáhnout, a změny, ke kterým v minulém roce došlo. Níže uvádíme výběr toho klíčového, co se na fakultě událo.
Vědecká činnost
Na NF VŠE byly v roce 2022 řešeny tři granty financované Grantovou agenturou České republiky (GAČR). Výzkumné projekty byly zaměřeny na kulturní zázemí, výsledky na trhu práce a výkon firem, dále byla řešena problematika odolnosti (resilience) venkova v kontextu trendů digitální propasti mezi městy a venkovem, a ve výzkumu se akademičtí pracovníci NF zabývali i perspektivami paternalismu v demokratické společnosti. Katedra regionálních studií zahájila velký projekt smluvního výzkumu financovaný Evropskou komisí týkající se empirických, analytických i vzdělávacích aktivit podporujících proces transformace uhelných regionů v České republice. Celý projekt navazuje na Zelenou dohodou pro Evropu (dlouhodobá strategie EU), jejímž cílem je dosáhnout do roku 2050 klimaticky neutrální pozice, což jako strategický cíl provází řada kontroverzí i nejasností.
Celkově bylo členy NF VŠE publikováno 24 článků v časopisech s impakt faktorem, 12 článků v časopisech indexovaných v databázi Scopus, 12 recenzovaných článků, 4 knižní monografie, 6 příspěvků do knižních monografií a další.
Pedagogická činnost
V roce 2022 byl na NF VŠE zahájen mentoringový program pro studenty bakalářského i magisterského ročníku. Mentoring je forma spolupráce, která umožňuje přenos zkušeností, vzájemné obohacení a navázání profesionálního vztahu mezi absolventem NF VŠE (tzv. mentorem) a studentem NF VŠE (tzv. menteem). Program ve svém celku vede k posílení praktické dimenze výuky na NF VŠE. Projekt v rámci prvního ročníku započal v listopadu 2022 a trval do května 2023. Do projektu se přihlásilo celkem 28 dvojic, tedy dohromady 56 osob. NF VŠE i v roce 2022 poskytovala studentům fakulty celou řadu možností, jak dále prohloubit praktickou dimenzi studia a v rámci zahraničních odborných stáží spolupracuje se Stálou misí ČR při OECD v Paříži.
NF VŠE se v roce 2022 také zapojila do univerzitního projektu Národní plán obnovy (reg. č. NPO_VŠE_MSMT_16603/2022), v rámci kterého dojde k další modernizaci výuky a studijních programů, zejména pak k transformaci kurzů do výukového systému Moodle a tvorbě multimediálních i dalších pomůcek.
Od ZS 22/23 se NF VŠE aktivně podílela na realizaci takzvaného „Inovačního týdne“ na NF VŠE. První inovační týden proběhl v 7. týdnu semestru (31. 10.–4. 11. 2022). V rámci něj uspořádala NF VŠE celou řadu akcí, mezi které patřily externí přednáška expertů z EY, přednáška o rozpočtovém procesu hl. m. Prahy s přednášejícími Ing. Patrikem Panešem, Ph.D. a Pavlem Vyhnánkem, M.A., workshop o těžbě a obchodu s uhlím v Československé republice, návštěva společnosti Deloitte, konference Sociální politika 2022, exkurze do ČNB „Za měnou“, exkurze do hornického skanzenu Mayrau, exkurze po místech Prahy spojených s hospodářskými dějinami českých zemí a další.
Na podzim roku 2022 byly také aktualizovány klíčové dokumenty týkající se studia tak, aby byl průchod studiem pro studenty co nejpřehlednější (Manuál pro studium, sylaby předmětů a další). Řada členů NF VŠE také v průběhu roku 2022 navštívila zahraniční univerzity, kde přednášeli pro místní studenty.
Zahraniční vztahy
V roce 2022 byla zahájena spolupráce s profesorem Jeanem-Robertem Tyranem z Vienna University, který následně ve dnech 31. 10.–2. 11. 2022 přednášel pro studenty kurz Behavioral and Experimental Economics. S profesorem Tyranem byla domluvena pokračující spolupráce i v nadcházejícím roce (realizace kurzu Scientific Publishing in Economics určeného pro PhD studenty a zaměstnance NF VŠEa také opakování přednášek pro studenty v rámci inovačního týdne).
NF VŠE dále úspěšně pokračuje ve spolupráci s Batumi State Maritime Academy (Gruzie). Memorandum of Understanding bylo podepsáno na přelomu roku 2021 a 2022. Předmětem domluvené spolupráce je výměna akademických pracovníků a celková spolupráce v pedagogické i vědecké oblasti (např. podávání návrhů společných vědeckých projektů, pořádání konferencí, seminářů a další). Prvním krokem byla příprava zahájení Erasmus výukové mobility či jiné mobility, plánovaná návštěva gruzínské delegace, event. organizace letní školy ekonomie.
Dalším významným krokem byla příprava a organizace k příležitosti udělení čestného doktorátu Johnu Listovi (profesor, University of Chicago), které se uskutečnilo dne 16. května 2022.
Byla také zahájena spolupráce s University of Glasgow a přípravy na návštěvu delegace z University of Glasgow, která proběhla v inovačním týdnu v březnu 2023. Dále byly zahájeny přípravy na návštěvu zahraničních profesorů z této univerzity, např. Theodora Koutmeridise, Marca Avarucciho a Michele Battistiho.
Ostatní činnosti
V roce 2022 zpracoval Znalecký ústav celkem 13 znaleckých posudků ze všech oblastí Ekonomie, pro které má oprávnění.
Pracovníci fakulty v roce 2022 spolupracovali se subjekty různých kategorií. V kategorii státní správa probíhala spolupráce např. s MPSV, MMR či s MV, v kategorii podniková sféra např. s ČEZ, a.s. či s ICT Unie, z.s.
Klub absolventů NF VŠE uspořádal celkem 5 akcí pro absolventy NF VŠE (tzv. Absolventské středy, kulaté stoly a mentoringové akce) a jeden workshop s absolventem NF VŠE pro stávající studenty.
Laboratoř experimentální ekonomie (LEE) i v roce 2022 umožňovala experimentální výzkum zainteresovaným výzkumníkům i studentům z ostatních fakult VŠE, FSV UK a CERGE-EI. Výzkumy se týkaly oblastí runu na banky, vlivu zdanění na spotřebitelské rozhodování a dalších témat.