Absolventská středa: Vazba fiskální a měnové politiky /25. 1. 2023/

25. 1. 2023 se v v rámci projektu Absolventské středy uskutečnila přednáška na téma „Vazba fiskální a měnové politiky“. Přednášku vedla absolventka a přednášející Národohospodářské fakulty VŠE v Praze paní docentka Eva Zamrazilová, která byla v červnu 2022 jmenována členkou a viceguvernérkou Bankovní rady České národní banky.

Přednáška byla zaměřena na vztah fiskální a měnové politiky, které jsou sice dílčími složkami hospodářské politiky, avšak jejich role a význam spolu úzce souvisejí. Paní viceguvernérka prezentovala řadu statistických údajů týkajících se například komparace cenových hladin v České republice a v eurozóně, role cen energií v mezinárodním obchodě či vývoje cen nemovitostí. Paní docentka popsala, jaké proinflační tlaky v současnosti v české ekonomice působí a jak by na ně měla ČNB adekvátně reagovat. Posluchačům byly vysvětleny příčiny, proč tuzemská inflace patří mezi nejvyšší v Evropské unii. Byla představena data o vývoji na trhu práce, který je také často diskutovaným tématem ve veřejném prostoru.

Po přednášce následovala diskuse s vysokým zájmen jak ze strany přítomných diváků, tak i ze strany účastníků připojených přes online platformu. Dotazy se týkaly problematiky měnové politiky, problematiky spoření, zrušení EET či role ekonomických poradců u prezidentských kandidátů. Po akci byl pro prezenční účastníky přichystán raut v místní restauraci, kde dále probíhala neformální diskuse.

Z hojné účasti absolventů VŠE (bylo nás dohromady přes 260) máme radost a těšíme se na další absolventskou akci!

Vedení Klubu absolventů NF VŠE