Prague-Glasgow letní škola ekonomie

V týdnu od 24. června do 29. června se konala Prague-Glasgow letní škola ekonomie, která probíhala ve spolupráci s University of Glasgow resp. její Adam Smith Business School.

V pondělí 24. 6. zahájil celou akci Dr. Pavel Potužák se svou přednáškou Taylor rule in the context of optimal monetary policy. Ten studenty seznámil s Taylorovým pravidlem jako reakční funkcí centrální banky a dále se zaměřil na nulovou spodní hranici nominální úrokové míry a možné řešení tohoto problému. Po přednášce následovala v rámci odpoledního programu návštěva pražských památek, kdy čeští studenti ukázali svým kolegům z Glasgow např. Pražský hrad nebo Petřín.

V úterý na dopoledne si pro studenty připravil Dr. Vojtěch Kotrba přednášku Beyond Homo Economicus: Unveiling the Veil of mainstream Economics and exploring economic realities through experiments, která byla spojená i s několika experimenty uskutečněných v Laboratoři experimentální ekonomie (LEE). V odpoledních hodinách studenti navštívili Českou národní banku a její návštěvnickou sekci, kde mohli mimo jiné vidět druhou největší zlatou minci na světě. Studenty v ČNB přivítala členka bankovní rady Dr. Karina Kubelková a přednášející z NF Dr. Lucia Bartůsková.

Středeční program si přichystala delegace z Glasgow, přesněji prof. Michele Battisti, který prezentoval na téma Labour market polarisation in the era of generative AI.

Čtvrteční přednášející byla Dr. Geethanjali Selvaretnam a studentům pohovořila na téma The stability of unions. Na odpolední program byla pro studenti přichystaná exkurze do investiční skupiny DRFG, která byla sponzorem celé letní školy, kde se studenti seznámili s fungováním jednotlivých částí DRFG a jejich činnostmi.

Sérii přednášek v pátek zakončila Dr. Mridula Duggal na téma Tell me something you know: Beliefs about the Macroeconomy.
Celá akce byla zakončena rautem ve Vencovského klubu, kterého se zúčastnila i děkanka NF Dr. Adéla Zubíková a proděkanka pro zahraniční vztahy doc. Helena Chytilová.

V sobotu byl pro studenty připraven dobrovolný program v podobě návštěvy hradu Karlštejn.

Prague-Glasgow letní škola ekonomie