Dopis studentům NF VŠE

Vážené studentky, vážení studenti, zejména Vy, milé kolegyně a kolegové, kteří jste byli přijatí do 1. ročníku bakalářského stupně studia na naší Národohospodářské fakultě VŠE 😊

Na serveru Seznam Zprávy se v úterý 27. 6. objevil lživý a záměrně zlý článek „Sevčík padl. Teď ještě zrušit celou fakultu.“ Jeho autorovi Václavovi Dolejšímu tentýž den poskytla ve svém zpravodajském pořadu 90´ ČT24 prostor také Česká televize.

Vzhledem k tomu, že PR oddělení VŠE se ani k textu článku, ani ke zmíněnému televiznímu vystoupení do teď jakkoli nevyjádřilo, považuji za nutné předejít případným nedorozuměním. Proto Vás prostřednictvím oficiální stránky Národohospodářské fakulty VŠE (NF VŠE) oslovuji touto formou, já, jeden z jejích učitelů a zároveň tiskový tajemník.

To, o čem spekuluje Václav Dolejší, se absolutně nezakládá na pravdě. Neexistuje důvod, pro který by bylo možné zrušit NF VŠE. Naše fakulta je posledních 13 let respektovaná jako jedna ze dvou nejlepších ekonomických fakult v České republice (viz hodnocení podle Hospodářských novin a časopisu Týden). Její absolventi patří k nejžádanějším na trhu práce a jsou zaměstnaní nejen v České národní bance a vrcholných institucích státu, ale i ve významných firmách. Prestiž NF VŠE, kterou potvrzují svými úspěchy, je postavena nejen na znalostech, které získali v průběhu studia na této fakultě, ale v nemalé míře také na zásadě svobodné diskuse o vlastních myšlenkách a názorech. Tyto tradiční akademické svobody jsou na naší fakultě nepřekročitelné.

Existují samozřejmě lidé, kterým respekt ke svobodné diskusi a některé názory vadí. Mezi ně patří i Václav Dolejší. Dlouhodobě usiluje o poškození NF VŠE a jejích studentů. Tentokrát jsme se rozhodli bránit se proti jeho novinářské neprofesionalitě soudní cestou.

Rektor VŠE doc. Ing. Petr Dvořák, Ph.D. v ÚT 27. 6. v rámci zpravodajství České televize opakovaně uvedl, že o rozpuštění Národohospodářské fakulty neuvažuje. Ve stejném duchu o svých záměrech ujistil vedení NF VŠE a dále předsedu Akademického senátu NF VŠE doc. PhDr. Jána Pavlíka i studentského tajemníka NF VŠE Ing. Jana Kozáka.

Proto Vás, kolegyně a kolegové, prosím, nevěřte lžím, které se o naší a teď už i Vaší fakultě možná dočtete na serverech. NF VŠE Vám v září otevře své posluchárny a nabídne znalosti a zkušenosti svých učitelů.

Já osobně Vám přeji pohodové prázdniny, hodně příjemných zážitků a těším se, že se spolu potkáme v září při slavnostní imatrikulaci Vás, nových studentů naší fakulty na Pražském hradě.

S pozdravem,

PhDr. Ing. Daniel Váňa, Ph.D.

Tiskový tajemník Národohospodářské fakulty VŠE

V Praze, 29. června 2023