Nový mimosemestrální kurz 5EN383 Labour Economics: Little Theory, More Applications

Katedra ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Vás srdečně zve na nový mimosemestrální kurz, který bude přednášet odborník na trhy práce, profesor Michele Battisti z University of Glasgow

Kurz bude probíhat od 27/11/23 do 29/11/2023.

Chcete-li se přihlásit na tento kurz, můžete tak učinit prostřednictvím INSISu v mimosemestrálních kurzech. Registrace možná od 19.9. 2023.

Michele Battisti působí na Adam Smith Business School, University of Glasgow od srpna 2018. Před svým příchodem na University of Glasgow působil jako asistent na University of Trento (jaro 2018) a jako výzkumný pracovník pro Ifo Institute for Economic Research, University of Munich (2012-2017). Michele obdržel PhD z ekonomie na Simon Fraser University (Vancouver, Kanada) v roce 2012. V roce 2006 dokončil magisterské studium ekonomie na University of York (UK) a v roce 2005 bakalářské studium ekonomie a společenských věd na University of Trento. Michele absolvoval vědecké výzkumné stáže na University College London (2014), University of California Davis (2014) a CESifo Research Network Affiliate (od září 2017).

Vědecko-výzkumné zaměření profesora Battistiho je zejména ekonomie trhů práce s důrazem na problematiku migrace, technologické změny, genderovou problematiku a zdraví. V rámci jednoho z vědeckých projektů Michele odhaduje společensko-ekonomický efekt mezinárodní migrace na nemigranty v kontextu podmínek na trhu práce včetně zohlednění fiskálních interakcí. V rámci dalšího z vědeckých projektů Michele analyzoval, jak interakce mezi pracovníky ve firmě můžou ovlivnit výstupy na trhu práce. Michele také pracoval na výzkumu týkajícího se role společenské komunity imigrantů na zaměstnanost a lidský kapitál a investiční rozhodování nově příchozích imigrantů do Německa. Další projekt se soustředí na žadatele o azyl a využívá randomizovaného terénního experimentu s cílem zhodnotit dopady frikcí na integraci těchto migrantů na německém trhu práce. Kromě toho Michele analyzuje, jaké můžou být individuální dopady inovací pro účastníky na trhu práce a dále analyzuje dopady heterogenních technologických efektů a organizačních změn na úrovni firmy na pracovníky různých povolání, různého věku a různé úrovně dosaženého vzdělání.

Tento kurz má za cíl studentům představit základní teorie vztahující se k trhu práce a jejich empirické aplikace. Hlavní důraz bude kladen na aplikaci těchto teorií na relevantní case studies z reálného světa, které jsou běžně diskutovány v médiích. Jedním z témat budou např. determinant mezd, vzdělání a trénink, poptávka po práci a volná místa, ekonomie rodiny, migrace, nerovnost a diskriminace.

Po úspěšném absolvování tohoto kurzu budou studenti schopni:

1. Vysvětlit klíčové předpoklady teoretických modelů relevantních pro trh práce včetně schopnosti porozumět jejich fungování a aplikovat je v kontextu současného empirického výzkumu

2. Zhodnotit výzvy a limitace týkající se empirického vyhodnocení efektů hospodářsko-politických intervencí na trhu práce

3. Využít efektivně vědomosti nabyté na teoretické a empirické úrovni v oblasti trhů práce.

Tento kurz bude vyučován v angličtině. Výuka bude probíhat v následujících dnech:

• Pondělí 27/11/23 9-12, 14-17, NB457
  • Úterý 28/11/23 9-12, 14-17, NB457
  • Středa 29/11/23 9-12, 14-17, NB457

Materiály ke kurzu jsou k nalezení v Moodlu.

Závěrečná zkouška: 1/12/2023 9:15 (trvá 75 minut)

Těšíme se na Vaši účast.

Kontaktní osoba: Helena Chytilová