Rozvoj vzdělávací a dalších činností a podpora kvality na VŠE v Praze

Díky projektu č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002342 „Rozvoj vzdělávací a dalších činností a podpora kvality na VŠE v Praze“ dochází na Národohospodářské fakultě období 2017–2022 k podpoře 8 klíčových aktivit s výší čerpání přesahující 20 mil. Kč. Mezi zmíněné aktivity patří tvorba nových a modernizace stávajících studijních programů, zvyšování pedagogické kompetence a kvalifikace akademických pracovníků, výjezdy studentů na zahraniční stáže či například založení Klubu absolventů NF.

První představenou aktivitou jsou školení pro zaměstnance zvyšující jejich pedagogické kompetence, a to především v klíčových oblastech současných dynamických společenských změn. Od začátku projektu Národohospodářská fakulta uspořádala celkem 15 interních školení a 1 externí. Celkem se do školení zapojilo 18 pracovníků fakulty, kteří dohromady absolvovali již 1261,5 hodiny školení.

Studenti z vyšších ročníků, kteří již sahají po cílové pásce, ocení vznik Klubu absolventů NF umožňujícího udržení kontaktu se školou a fakultou i po získání cenného diplomu. Že je o navazování nových kontaktů mezi našimi absolventy i studenty zájem potvrzuje počet členů klubu, který se vyšplhal na 130. Během více než roku existence Klubu absolventů NF se jeho členové setkali na více než 3 akcích. Vztah s absolventy je dále využit pro získávání cenné zpětné vazby pro další rozvoj vzdělávací činnosti.

Jsme rádi, že můžeme své studenty podpořit také zajímavou zahraniční pracovní zkušeností, která ozdobí každý životopis. Podařilo se nám uzavřít exkluzivní spolupráci se Stálou misí České republiky při OECD v Paříži, kam každý semestr vysíláme dva studenty na pracovní stáž. Po dva až tři měsíce se podílí na chodu našeho zastoupení v OECD, setkávají se s významnými osobnostmi praktické hospodářské politiky, diplomaty a ekonomickými odborníky, procvičí si jazyky a ještě dostanou zaplaceno. Stáže probíhají jako součást vedlejší specializace Národohospodářské fakulty s názvem 5PV: Praktikum ve veřejné správě. Rozhovor s jedním z šesti účastníků je k vidění zde.

Díky aktivitě zaměřené na tvorbu předmětů v cizích jazycích vzniká v nových studijních programech NF celkově 8 anglických předmětů. Nechybí zde kurz zaměřený na v současnosti oblíbený směr behaviorální ekonomie, či předmět seznamující studenty s filozofickými problémy současné ekonomické vědy a její metodologie Political Economy and Philosophy a mnohé další.

Kromě tvorby nových anglických předmětů prochází značnou modernizací také stávající programy. Studenti se díky tomu mohou těšit na 69 nových modernizovaných kurzů ve všech 7 českých bakalářských a magisterských studijních programech.

Za rok a půl společné práce se již podařilo dosáhnout celé řady úspěchů, a to je projekt teprve ve čtvrtině své existence! Do budoucna se budeme snažit ještě více rozšířit nabídku zahraničních stáží pro studenty, zprostředkovat zahraniční mobility také našim pracovníkům a v neposlední řadě udělat vše pro to, aby se naši studenti cítili na fakultě dobře a jako budoucí absolventi získali ještě větší náskok oproti konkurenci.