VŠE si připomíná statečný čin Jana Palacha

Bývalý student VŠE Jan Palach se stal symbolem odboje proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Jan Palach se dne 16. ledna 1969 upálil na Václavském náměstí s cílem vyburcovat společnost k aktivnímu odporu proti vojenské okupaci Československa. O tři dny později na následky svého bolestivého zranění zemřel.

Jan Palach studoval na VŠE v letech 1966–1968 obor Ekonomika zemědělství. VŠE byla místem, kde se Jan Palach seznámil s vysokoškolským prostředím a jeho fungováním. Zde se poprvé aktivně zapojil i do studentského života, na jaře 1968 pomáhal na VŠE zakládat Akademickou radu studentů.
I když se Jan Palach později rozhodl přestoupit na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, Vysoká škola ekonomická hrála v jeho životě stále významnou úlohu. O tom svědčí například skutečnost, že jeden ze tří dopisů o svém činu adresoval Jan Palach svému nejlepšímu příteli a spolužákovi z VŠE Ladislavu Žižkovi. V dopise jej požádal, aby náš školní časopis Ekonom šířil myšlenky „Pochodně č. 1“. Spolu s těmito dopisy odeslal Jan Palach v osudný lednový den i pohlednici adresovanou dalšímu svému spolužákovi z VŠE Hubertu Bystřičanovi, kterou s odkazem na svůj záměr zakončil podpisem „Tvůj Hus“.

Vysoká škola ekonomická v Praze si odkazu Jana Palacha velmi váží. Pojmenovala po něm budovu kolejí, ve které Jan Palach na Jarově bydlel, a trvalou vzpomínkou na jeho hrdinský čin je i pamětní deska, která je umístěna v atriu u Staré budovy.