Výzkumný projekt doc. Berggrena financovaný GAČR byl jejím předsednictvem hodnocen stupněm „vynikající“

Doc. Niclas Berggren, Art.D., Ph.D. byl na Národohospodářské fakultě v letech 2019 až 2021 hlavním řešitelem projektu základního výzkumu financovaného Grantovou agenturou České republiky (dále jen GAČR). Jednalo se o projekt č. 19-03102S s názvem „Základ pro úspěšnou integraci – podloženo ekonomií kultury“.

NF-VŠE byla dne 3.7.2023 oficiálně informována předsedou GAČR, že předsednictvo GAČR potvrdilo svým rozhodnutím hodnocení projektu navržené expertními a poradními orgány stupněm „vynikající“. Zejména ocenili dosažení mimořádných výsledků, které splňují vysoké nároky kladené na vědeckou a výzkumnou činnost, a které přispívají k rozšíření současného stavu poznání a významně zasahují do vývoje příslušného oboru, a to nejen v českém prostředí, ale i v mezinárodním kontextu. Zároveň byla nabídnuta i možnost publikovat popularizační článek o oceněném projektu a jeho přínosech na webových stránkách GAČR.

Přínos projektu je v tom, že byly objasněny faktory ovlivňující společenskou integraci lidí s imigrační minulostí. Výsledky výzkumu mají význam i pro jiné společenskovědní disciplíny. Z hlediska výstupů projekt překročil očekávání, neboť malý řešitelský tým uveřejnil 10 článků v renomovaných časopisech a dále kapitolu v odborné knize z vydavatelství Springer.

Zaměření projektu souviselo s tím, že Česká republika a Evropa čelí integračním výzvám stejně tak jako mnoho imigrantů čelí nelehkým výzvám při vstupu na pracovní trh. Myšlenkou tohoto projektu bylo, že kulturní faktory jsou významné pro integraci. Integrace bude snadnější, jestliže hodnoty a postoje lidí s imigrační minulostí budou harmonizovat s hodnotami a postoji lidí v cílové zemi. Pokud budou původní obyvatelé tolerantní a důvěřivý bude proniknutí do společnosti pro imigranty ještě jednodušší. Nezbytné je porozumět, jak jsou tyto již zmiňované hodnoty a postoje určovány. Tento projekt zkoumal, co utváří rozdílné typy postojů a hodnot (např. důvěra, tolerance, individualismus, víra, životní uspokojení a spokojenost s demokracií). Dále se projekt soustředil na to, jak jsou těmito hodnotami ovlivněny výsledky podnikání a trhu práce. Zaměření bylo zejména na imigranty v Evropě. Toto zaměření umožnilo provést studie, které se věnují spojitostem mezi kulturou jejich zemí, postoji, hodnotami a chováním. Právě díky užití epidemiologické metody mohou být určeny spolehlivější kauzální spojitosti.

Více informací o projektu a jeho publikačních výstupech je dostupné na této webové stránce: https://www.isvavai.cz/cep?s=jednoduche-vyhledavani&ss=detail&n=0&h=GA19-03102S